ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ

Συντονιστής: GATE 5

<<

Stef-Pierikos

Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 1087

Εγγραφη: Αύγουστος 17th, 2009, 4:12 pm

Τοποθεσια: Κατερίνη: Η Μελανόλευκη πόλη

Δημοσίευση Ιούνιος 27th, 2010, 9:35 pm

Re: ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ

Χατζάρας: Ομάδα με μέλλον ο Πιερικός

Τον λόγο που επέλεξε τον Πιερικό για να συνεχίσει την προπονητική του καριέρα, ανέλυσε με δηλώσεις του ο νέος τεχνικός των "μελανόλευκων", Γιώργος Χατζάρας, ο οποίος αναφέρθηκε και στη γενικότερη κατάσταση του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Αρχικά ο έμπειρος τεχνικός αναφέρθηκε στον Πιερικό: «Μπορεί να μην έχω ανακοινωθεί, αλλά όλα θα γίνουν στην ώρα τους. Ο μεταγραφικός σχεδιασμός προχωράει κανονικά, αφού έφυγε μια ομάδα και πρέπει να έρθει μια άλλη. Επέλεξα τον Πιερικό, γιατί βλέπω τις προϋποθέσεις που υπάρχουν να προχωρήσει στο μέλλον. Είναι χαρά μου να εργαστώ σε μια τέτοια ομάδα, η οποία πρέπει να ανοίξει την αγκαλιά της στα παιδιά της Κατερίνης. Θεωρώ ότι αν φέτος υπήρχαν τα χρήματα που ξοδεύτηκαν προηγούμενες χρονιές, τότε ο Πιερικός θα πετύχαινε εύκολα περισσότερους στόχους».

Πραγματοποιώντας αναφορά γενικότερα στο Ελληνικό ποδόσφαιρο τόνισε: «Βλέπουμε που έχουμε καταλήξει τόσο σε ότι αφορά το κράτος μας, όσο και στο ποδόσφαιρο μας, έχοντας εμπιστευτεί τις τύχες μας σε ξένους. Υπήρξε μια εκτενέστατη αφελληνοποίηση του ποδοσφαίρου μας, μετά την αλόγιστη συμπεριφορά από ορισμένους που δεν έβλεπαν το μέλλον. Η κατάσταση αυτή μάλλον εξυπηρετούσε ορισμένους, μιας και η φούσκα αυτή έσκασε όπως και το Χρηματιστήριο, αλλά τόσο καιρό τη συντηρούσαν μάνατζερ, προπονητές και παράγοντες. Επέλεξα συνειδητά να απέχω, γιατί έβλεπα αυτό που ερχόταν».
ΚΑΤΕΡΙΝΙΩΤΗ, μαγκιά δεν είναι να είσαι Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, 'Αρης. Μαγκιά είναι να είσαι ΠΙΕΡΙΚΟΣ !
Εικόνα
G.5
http://www.youtube.com/watch?v=T3F18jfKBa4&feature=related
<<

pate

Δημοσ.: 1263

Εγγραφη: Αύγουστος 15th, 2009, 12:10 am

Δημοσίευση Ιούνιος 27th, 2010, 11:42 pm

ΚΑΛΆ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΧΑΤΖΑΡΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΕ. ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΙΕΡΙΚΟ ΜΑΣ.ΤΩΡΑ ΜΕΝΗ ΝΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΟΙΣΗ ΟΣΑ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙ.ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΩΣ ΘΕΩΡΕΙΑ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΣΤΟ ΕΛΛΑΝΤΑ Η ΘΕΩΡΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΑΚΡΙΑ.ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΣΟΥΜΕ.Η ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΟΥΣΑΜΕ ΠΕΡΑΣΕ ΑΝΕΠΙΣΤΡΕΠΤΗ(ΒΛΕΠΕ ΣΕΡ ΚΑΤΣΒΑΚΗ ΚΑΙ ΠΑΤΑΤΑ ΠΟΥ ΦΑΓΑΜΕ)ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΟΙΘΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΝΕΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΟΥ ΧΑΤΖΑΡΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ.
ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΘΥΡΑ 5
<<

george

Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 425

Εγγραφη: Αύγουστος 21st, 2009, 11:41 am

Δημοσίευση Ιούλιος 13th, 2010, 5:16 pm

Ο Χατζάρας έθεσε σωστά το θέμα. Για να πας μπροστά χρειάζεται οργάνωση ΄(βρισκόμαστε σε νηπιακό στάδιο όπως είπε). Γιατί αλλιώς ανεβαίνεις στην Α΄και μετά κατεβαίνεις τις κατηγορίες σαν ανσασέρ. Μακάρι να εισκουστούν οι εισηγήσεις του και να πετύχει σε αυτό τον τομέα, κάτι για το οποίο πολλοί εδώ μέσα το λέμε τόσο καιρό. Από κει και πέρα έριξε το καρφί στη διοίκηση λέγοντας πως η αλλαγή του ρόστερ έγινε βίαια. Μάλλον θα ήθελε κάποιους από το περισινό ρόστερ. Δεν συμμερίστηκε την αισιοδοξία της διοίκησης λέγοντας πως θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια για να πετύχει το φετινό τόλμημα. Το αν θα πετύχει θα το δείξει ο καιρός. Εμείς πάντως αυτή την ομάδα έχουμε και αυτή θα υποστηρίζουμε. Πάντως να είμαστε προετοιμασμένοι πως θα παλεύουμε μέχρι το τέλος να αποφύγουμε τα play off. Το αν θα ξεπεταχτούν κάποιοι παίκτες θα είναι καλό για την ομάδα. Μόνο μην πέσουμε στην παγίδα να τους φτιάχνουμε και όταν θα έρχεται η σειρά τους να βοηθήσουν την ομάδα μας κουνούν το μαντίλι (Παντελιάδης).
ΜΟΝΟ ΠΙΕΡΙΚΟΣ
<<

DIO

Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 144

Εγγραφη: Αύγουστος 18th, 2009, 12:15 pm

Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση Ιούλιος 13th, 2010, 8:52 pm

Υποτίθεται ότι ο Χατζάρας ήταν ενήμερος αν όχι υπεύθυνος για το μεταγραφικό σχεδιασμό ( ο οποίος περιλαμβάνει και τις αποδεσμεύσεις) οπότε τη δήλωσή του για την βίαιη αλλαγή του ρόστερ δεν την πολυκατάλαβα.Γι' αυτό λέω ότι σε έναν σοβαρό σύλλογο πρώτα ανακοινώνεται ο προπονητής και μετά οι παίκτες εκτός και αν μιλάμε για περιπτώσεις προπονητών-γλαστρών.Στα υπόλοιπα που αναφέρθηκε σε γενικές γραμμές συμφωνώ και περιμένω να ολοκληρωθεί το ρόστερ για να έχω μια πρώτη εικόνα.
PIERIKOS CLUB ΜΕΛΑΝΟΛΕΥΚΟΙ....ΣΕ ΠΕΙΣΜΑ ΟΛΩΝ ... ΠΙΕΡΙΚΟΣ
<<

zisathan

Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 319

Εγγραφη: Αύγουστος 15th, 2009, 1:28 am

Τοποθεσια: Βύρωνας, Αθήνα

Δημοσίευση Ιούλιος 14th, 2010, 11:19 am

Μπράβο στον Γιώργο Χατζάρα προπονηταρά με τα όλα του! Μπράβο στους παιχταράδες μας που τον ακούνε με προσοχή! Ελπίζω φέτος να πάμε καλύτερα τώρα που έχουμε κατ' εμέ ικανοποιητικό ρόστερ σίγουρα με έμπειρους παίχτες και φυσικά περιμένω ακόμη πιο δυνατή έκπληξη από την διοίκηση με το επιτελείο της, πχ να φέρουν τον καλύτερο σέντερ φορ του ΝΟΜΟΥ μας, που σίγουρα θα είναι μεγάλη καραμπινάτη μεταγραφή! Ο ΠΙΕΡΙΚΟΣ μας γενικά πρέπει να στηρίζεται από παιχταράδες του ΝΟΜΟΥ μας! Ο ΠΙΕΡΙΚΟΣ είναι ΙΔΕΑ και πρέπει όλοι εμείς που αγαπάμε πραγματικά την ΟΜΑΔΑΡΑ μας, να είμαστε ΠΑΝΤΑ κοντά τους ακόμη και στις ΑΣΧΗΜΕΣ στιγμές!!! ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΙΕΡΙΚΟΣ & ΘΥΡΑ 5!!!
"ΖΩ ΤΟΝ ΠΙΕΡΙΚΟ ΜΟΥ SUPER LEAGUE ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ!"
<<

$tef-Pierikos

Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 232

Εγγραφη: Ιούλιος 21st, 2010, 9:52 pm

Τοποθεσια: Greece, Olympus, Pieria, Katerini

Δημοσίευση Αύγουστος 17th, 2010, 12:57 pm

Σε αποκλειστική συνέντευξή του ο προπονητής του Πιερικού κ. Γιώργος Χατζάρας ανοίγει την καρδιά του στον Βάνια Κορωνίδη και μιλάει:
- Για τη νέα ομάδα που δημιουργείται
- Θέλω να χαίρεται ο κόσμος την ομάδα μέσα στο γήπεδο
- Ξεχάστε την περσινή ομάδα
- Δεν φτάνει να παίζει μια ομάδα μόνο καλό ποδόσφαιρο
- Δεν θα πούμε όχι αν μας παρουσιαστεί ευκαιρία για άνοδο
- Γιατί επέλεξε δυνατούς αντιπάλους στα φιλικά
- Ποιος ο άνθρωπος Γιώργος Χατζάρας
- Θα πάρουμε δύο ακόμα παίκτες

Μετά το τρίτο δυνατό φιλικό παιχνίδι και με δεδομένο ότι η ομάδα άρχισε να βρίσκει το δρόμο της και να παίζει ποδόσφαιρο θελήσαμε να έχουμε μία συζήτηση με τον αρχιτέκτονα της νέας ομάδας του Πιερικού κ. Γιώργο Χατζάρα της ομάδας που μας έδειξε στα μέχρι τώρα παιχνίδια αν και είχε δυνατούς και φιλόδοξους αντιπάλους ότι βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο.

Τα πρώτα δείγματα του φετινού εντελώς νέου Πιερικού αφού από την περσινή βασική δεκαοκτάδα υπάρχουν μόνο πέντε με έξι ποδοσφαιριστές.

Ο κ. Γιώργος Χατζάρας απαντώντας στις ερωτήσεις του κ. Βάνια Κορωνίδη δήλωσε:

Β.Κ.: «Είσαι κ. Χατζάρα ένα από τα γνωστά και μεγάλα ονόματα στο χώρο των ελλήνων προπονητών του ποδοσφαίρου. Η παρουσία σου στον Πιερικό σημαίνει για μας εδώ στην Κατερίνη το κάτι περισσότερο από αυτά που είδαμε τα τελευταία χρόνια. Βέβαια το κάτι περισσότερο δεν σημαίνει άνοδο».
Γ. Χατζάρας: «Τι σημαίνει το κάτι περισσότερο;»

Β.Κ.: «Οι φίλαθλοι του Πιερικού και κυρίως οι παλιοί έχουν συνηθίσει να βλέπουν τον Πιερικό που θα παίζει ελκυστικό ποδόσφαιρο. Πέρυσι η ομάδα έπαιρνε αποτελέσματα αλλά δεν έπαιζε ποδόσφαιρο».
Γ. Χατζάρας: «Θα πρέπει να ξεχάσετε το πέρυσι και το κάτι περισσότερο από την περσινή ομάδα. Πέρυσι ήταν άλλη ομάδα και από αυτούς που έπαιζαν συνήθως, έφυγαν οι δεκατέσσερις.
Ξεχάστε το πέρυσι αφού έφυγε μια ομάδα.
Δεν πρέπει να γίνει σύγκριση το πέρυσι γιατί δεν υπάρχουν οι παίκτες της περσινής ομάδας. Αν είχα παραλάβει εγώ τη περσινή ομάδα ώστε να υπάρχει μία συνέχεια τότε να γίνει μια σύγκριση. Η περσινή ομάδα δεν υπάρχει και δεν μπορεί να γίνει σύγκριση».

Β.Κ.: «Πέρυσι κ. Χατζάρα η ομάδα είχε το αποτέλεσμα αλλά δεν έπαιζε ποδόσφαιρο. Οι φίλαθλοι δεν θέλουν μόνο το αποτέλεσμα. Θέλουν να βλέπουν και καλό ποδόσφαιρο. Αυτό ήταν το μεγάλο τους παράπονο».
Γ. Χατζάρας: «Εμείς κάνουμε το αυτονόητο του ποδοσφαίρου. Προσπαθούμε να κάνουμε πράξη τις αρχές του ποδοσφαίρου. Μιλάς με έναν επαγγελματία προπονητή και αυτή τη στιγμή σου λέω ότι για να υπάρχει μια ομάδα πρέπει να παίζει ποδόσφαιρο».

Β.Κ.: «Τα τρία τελευταία χρόνια, τέτοια εποχή οι φίλαθλοι ενδόμυχα πίστευαν ότι μπορεί να γίνει και η άνοδος. Φέτος όμως υπάρχει μια μεταστροφή. Και το λέω αυτό γιατί συζήτησα με αρκετούς φιλάθλους, φέτος δεν περιμένουν κάτι τέτοιο αλλά ότι θα δουν σίγουρα καλό ποδόσφαιρο. Είναι αυτό μέσα στους στόχους του Γιώργου Χατζάρα και φυσικά της ομάδας;»
Γ. Χατζάρας: «Αυτή είναι η φιλοσοφία μου, θέλω να κάνω μία ομάδα να χαίρεται ο κόσμος. Να προσπαθεί συνέχεια, να παλεύει μέσα στο γήπεδο με ορθόδοξο τρόπο. Αυτή είναι η δική μου φιλοσοφία και όσες ομάδες πέρασαν από τα χέρια μου αυτό είχαν για στόχο, μια τέτοια φιλοδοξία και αυτό πέτυχαν. Ελπίζω και εύχομαι και ο Πιερικός να έχει αυτή τη σφραγίδα τα δύο επόμενα χρόνια. Ο στόχος για να το ξεκαθαρίσω, αν και το είπα και στις πρώτες μου δηώσεις του Πιερικού είναι να μην κινδυνέψει καθόλου σε ότι αφορά την κατηγορία, να σταθεροποιήσει έναν κορμό τον οποίο θα επενδύσουμε. Πάντως θα πάρουμε δύο παίκτες, έναν στόπερ και ένα αμυντικό χαφ».

Β.Κ.: «Αν όμως Γιώργο Χατζάρα αυτή η ομάδα μέχρι το τέλος Δεκεμβρίου αποδώσει το μέγιστο και είναι κοντά στο στόχο της ανόδου δεν θα γίνει κάποια επένδυση για να χτυπήσει την άνοδο;»
Γ. Χατζάρας: «Νομίζω ότι οι μεγαλομέτοχοι του Πιερικού έχουν αυτή την φιλοσοφία. Δεν θα πρέπει όμως να το δέσουμε κόμπο. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι δημιουργούμε μια νέα ομάδα, σιγά – σιγά θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο φέρνοντας στο μέτρο των δυνατοτήτων ικανούς ποδοσφαιριστές και το μπάτζετ φέτος είναι πολύ πιο μικρό αφού όλοι γνωρίζουμε την οικονομική κρίση που υπάρχει και κινηθήκαμε με τα οικονομικά δεδομένα του Πιερικού και σιγά αλλά σταθερά θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο».

Β.Κ.: «Η προπονητική ιστορία του Γιώργου Χατζάρα αποδεικνύει ότι είτε πρόκειται για Α’ Εθνική είτε για Β’ Εθνική ότι έχει μεγάλη εμπειρία στο ελληνικό πρωτάθλημα. Τελικά κ. Χατζάρα, τι είναι πιο δύσκολο; Ν’ ανέβει μια ομάδα ή να μείνει στην Σούπερ Λίγκα;»
Γ. Χατζάρας: «Σαφώς πιστεύω ότι είναι πιο δύσκολο να μείνει στην Σούπερ Λίγκα. Είναι πολύ πιο δύσκολο από ότι ν’ ανέβει στην Σούπερ Λίγκα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι η άνοδος είναι εύκολη. Νομίζω ότι και τα δύο είναι δύσκολα. Σίγουρα όμως το πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκα είναι πιο αγωνιστικό. Πιστεύω δε ότι δέκα με δώδεκα ομάδες έχουν σταθεροποιηθεί και δεν κινδυνεύουν γιατί έχουν διαφορά από τις άλλες αλλά και από αυτές που ανεβαίνουν από την Β’ Εθνική.
Επομένως πρέπει αυτές που έχουν στόχο ν’ ανέβουν θα πρέπει να κάνουν πολλές θυσίες, σοφές κινήσεις και να έχουν υποδομή για να μπορέσουν να φτάσουν αυτές της δέκα – δώδεκα ομάδες. Ειδικά η πρώτη χρονιά για την ομάδα που ανεβαίνει στην Σούπερ Λίγκα και θεωρείται η σταθεροποιητική είναι πολύ δύσκολη και είναι η πιο καθοριστική για να παραμείνει στη συνέχεια στην Σούπερ Λίγκα».

Β.Κ.: «Πόσο διαφορετικός από πέρυσι είναι στο μυαλό του Γιώργου Χατζάρα ο Πιερικός;»
Γ. Χατζάρας: «Στο μυαλό μου αλλά και γενικά η φιλοσοφία μας συμβαδίζει με την πολιτική του συλλόγου. Οι υπεύθυνοι του συλλόγου λένε ότι έχουν αυτή την πολιτική. Ή την αποδέχεσαι και εργάζεσαι γι’ αυτό το σκοπό ή δεν την αποδέχεσαι και δεν συνεργάζεσαι και δεν δουλεύεις με το σύλλογο. Ο Πιερικός το φετινό καλοκαίρι στην ουσία δεν είχε ομάδα»

Β.Κ.: «Αυτό είναι αλήθεια γιατί φύγανε πάρα πολλοί ποδοσφαιριστές».
Γ. Χατζάρας: «Εμείς λοιπόν χτίζουμε μια νέα ομάδα, και γι’ αυτό θέλει πολύ μεγάλη υπομονή για να ξεκαθαρίσουμε το υλικό στο οποίο θα στηριχτούμε και θα το ξεκαθαρίσουμε ακόμα περισσότερο και πιστεύω ότι τα παιδιά θα δουλέψουν και από εκεί και πέρα θα έχουν και την φιλοσοφία που θα τους περάσουμε και θα είναι παιδιά που θα ιδρώνουν και θα «ματώνουν» στηριζόμενοι στις δυνατότητες που έχουμε».

Β.Κ.: «Οι φίλαθλοι της Πιερίας και κατ’ επέκταση του Πιερικού αγαπούν το καλό ποδόσφαιρο, το εκτιμούν και όταν δουν την ομάδα τους να παίζει καλό ποδόσφαιρο δεν τους ενδιαφέρει το αποτέλεσμα. Εκείνο που βασικά τους ενδιαφέρει είναι να βλέπουν ποδόσφαιρο».
Γ. Χατζάρας: «Το επαγγελματικό ποδόσφαιρο δεν είναι μόνο να παίζω μπάλα. Πρέπει μέσα από την καλή μπάλα, από το καλό ποδόσφαιρο να παίρνει η ομάδα και το αποτέλεσμα. Ευχής έργο και το ιδανικό στο ποδόσφαιρο είναι να παίζεις καλή μπάλα, να κερδίζεις και βαθμούς και να εντυπωσιάζεις και με τη συγκομιδή των βαθμών. Εμείς είμαστε σαν ομάδα σε τέτοια κατηγορία, μια νέα ομάδα και μόλις ενός μήνα και αισιοδοξώ ότι όταν θ’ αρχίσει το πρωτάθλημα θα είμαστε έτοιμοι κατά το ογδόντα με ογδόντα πέντε τοις εκατό».

Β.Κ.: «Τα τελευταία χρόνια κ. Χατζάρα το μόνο που δεν παίζεται σ’ όλες τις εθνικές κατηγορίες είναι ποδόσφαιρο, πού οφείλεται κατά την άποψή σας; και αν υπάρχουν προοπτικές βελτίωσης».
Γ. Χατζάρας: «Έχω δει και έχω γνωρίσει προπονητές που πιέζονται ακόμα και στα φιλικά για να πάρουν τη νίκη. Αυτό οφείλεται στην παράλογη πίεση των παραγόντων και οδηγεί τους προπονητές και τις ομάδες σε παράλογες ενέργειες. Όταν βλέπεις να ζητούν αποτέλεσμα και στα φιλικά παιχνίδια μπορείς να φανταστείς τι γίνεται. Κάποτε λέγανε οι προπονητές αν θα δουν την παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου σαν προπονητές της ομάδας. Τώρα επειδή η προετοιμασία αρχίζει νωρίτερα δεν ξέρουν αν θα βγάλουν τον Δεκαπενταύγουστο. Και επειδή έχουμε τη γιορτή της Παναγίας να τη χαρούμε».

Β.Κ.: «Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει πίεση από τους παράγοντες των ομάδων;»
Γ. Χατζάρας: «Όταν σου λέει: «κοίτα ρε με μάγκα να μην χάσεις κανένα φιλικό γιατί πρέπει να πουλήσω και διαρκείας». Η λογική βέβαια λέει ότι κάνεις τη δουλειά σου γιατί στα φιλικά δεν κερδίζεις αλλά ούτε χάνεις τρεις βαθμούς. Είναι μία περίοδος που χτίζονται οι ομάδες. Γι’ αυτό εμείς κλείσαμε δυνατά παιχνίδια. Θέλουμε να δούμε τις αδυναμίες μας για να τις βελτιώσουμε. Θα μπορούσαμε να κάνουμε φιλικά παιχνίδια με ομάδες μικρής δυναμικότητας αλλά τότε δεν θα βλέπαμε τίποτε. Παίζοντας με δυνατούς αντιπάλους βλέπουμε τις αδυναμίες αλλά και τις δυνατότητές μας».

Β.Κ.: «Πως κυλούν οι ώρες του Γιώργου Χατζάρα όταν δεν ασχολείται με το ποδόσφαιρο;»
Γ. Χατζάρας: «Η μεταγραφική περίοδος ήταν μία τρέλα. Όταν όμως περάσει αυτή η περίοδος και θα έχω χρόνο, θα δω τους φίλους μου. Μ’ αρέσει η καλή παρέα αλλά τότε θ’ ασχολούμαι με οτιδήποτε άλλο εκτός από το ποδόσφαιρο και να βρίσκομαι με αγαπημένα πρόσωπα».

Β.Κ.: «Ποια η σχέση του Γιώργου Χατζάρα με την πολιτική;»
Γ. Χατζάρας: «Την απεχθάνομαι κυριολεκτικά».

Β.Κ.: «Ποιες οι σχέσεις του Γιώργου Χατζάρα σαν άνθρωπος και με τους ποδοσφαιριστές εκτός προπονήσεων και του αγωνιστικού χώρου στη διάρκεια των αγώνων;»
Γ. Χατζάρας: «Στο θέμα αυτό υπάρχει ένας μύθος. Τη σημερινή όμως εποχή πιστεύω ότι ένας προπονητής πρέπει να έχει πολύ καλές σχέσεις με τους ποδοσφαιριστές γιατί πιστεύω ότι είναι η ψυχή της ομάδας. Είναι η μηχανή της ομάδας. Εμείς απλώς είμαστε οι οδηγοί. Εάν δεν έχει τη μηχανή σε καλή, σε άριστη κατάσταση δεν θα μπορείς να οδηγήσεις σωστά. Επομένως φροντίζουμε τα μηχανικά μέρη του αυτοκινήτου να τα έχουμε καλά. Έτσι θα απολαμβάνει και ο οδηγός το έργο του, τις δραστηριότητές του.
Είμαι πολύ χαρούμενος με τους ποδοσφαιριστές έξω από τους αγωνιστικούς χώρους. Δεν είμαι από τους προπονητές που θέλω να έχω τους ποδοσφαιριστές στο μαντρί. Η φιλοσοφία λέει ότι θα πρέπει να ζουν όλες τις ημέρες το ίδιο. Πρέπει κυρίως να εμφυσήσεις στον ποδοσφαιριστή τον επαγγελματισμό. Δηλαδή η πειθαρχία να είναι αυτονόητη και όχι να την επιβάλει κάποιος. Έτσι θέλουμε εμείς τους ποδοσφαιριστές. Δεν θέλω να φτάσουμε σε κάποια άλλα σημεία. Πιστεύω ότι οι σχέσεις είναι πολύ καλές γιατί έχω την εμπειρία να το καταλάβω. Οι ποδοσφαιριστές του Πιερικού σήμερα είναι ξεχωριστοί χαρακτήρες και θα πρέπει όλοι να σκέπτονται όπως ο προπονητής. Αυτό είναι το πιο δύσκολο κομμάτι».

Β.Κ.: «Ποια είναι η μουσική που ακούει ο Γιώργος Χατζάρας;»
Γ. Χατζάρας: «Μ’ αρέσει η λαϊκή μουσική αλλά και όλα τα είδη της παραδοσιακής μουσικής. Μ’ αρέσει γενικά η ελληνική μουσική αλλά ο καλλιτέχνης που συμπαθώ ιδιαίτερα είναι ο Νότης Σφακιανάκης που δεν σας το κρύβω είναι και προσωπικός μου φίλος. Ακούω όμως εξίσου και τα δημοτικά και μέσα σ’ αυτά περιλαμβάνω και τα ποντιακά. Πιστεύω ότι είμαι ένας καλλιεργημένος άνθρωπος και μ’ αρέσει να διαβάζω πολύ ένα καλό βιβλίο».

Β.Κ.: «Διαβάζεις αθλητικές εφημερίδες;»
Γ. Χατζάρας: «Είναι οι εφημερίδες που διαβάζω λιγότερο απ’ όλες τις άλλες. Μ’ αρέσει στις ελεύθερες ώρες μου να διαβάζω διάφορα θέματα, μυθολογία, ιατρικής φύσης θέματα».

Β.Κ.: «Όλα δηλαδή έξω από το ποδόσφαιρο;»
Γ. Χατζάρας: «Όχι, διαβάζω και βιβλία του ποδοσφαίρου».

Β.Κ.: «Οι μέχρι τώρα σχέσεις σου με τους αθλητικογράφους;»
Γ. Χατζάρας: «Άριστες μπορώ να πω. Τους εκτιμώ γιατί έχουν να επιτελέσουν ένα δύσκολο έργο γιατί έχουν ένα απαιτητικό κοινό και πρέπει να γράφουν για την ομάδα όταν μάλιστα ασχολούνται μ’ αυτήν σχεδόν όλο το 24ωρο όπως συμβαίνει μ’ αυτούς που δουλεύουν στα ραδιόφωνα».

Β.Κ.: «Πως δέχεται την κριτική ο προπονητής Γιώργος Χατζάρας;»
Γ. Χατζάρας: «Όταν είναι καλοπροαίρετη όχι μόνο την ακούω και τη διαβάζω αλλά μπορώ να πω ότι και τη θέλω. Τη δέχομαι από τους ανθρώπους που γνωρίζουν το ποδόσφαιρο γιατί πιστεύω ότι κάνει καλό. Έχω διαπιστώσει όμως ότι από αυτούς που γράφουν για το ποδόσφαιρο λίγοι το γνωρίζουν. Και αυτό συμβαίνει όχι μόνο στην επαρχία αλλά και στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη.
Έχω διδάξει σε σχολές αθλητικής δημοσιογραφίας και διαπίστωσα ότι λίγοι γνωρίζουν από ποδόσφαιρο. Είναι φυσικό να μην γνωρίζουν τακτική κ.λπ. αλλά δεν θα πρέπει να κάνουν κριτική γι’ αυτό που δεν γνωρίζουν. Έχουν άγνοια αλλά παρόλα αυτά κάνουν κριτική.
Με ενοχλεί φοβερά ο λαϊκισμός που κυριαρχεί στην Ελλάδα είτε αυτός είναι από προπονητές είτε από αθλητικογράφους ή γενικά από κάποιους άλλους. Επειδή έχουν άγνοια τους διακατέχει η κρίση του όχλου και αυτό μ’ ενοχλεί.
Γενικά ο λαϊκισμός που επικρατεί στην Ελλάδα, προπονητικός, παραγοντικός, δημοσιογραφικός μας έχει κάνει να σκεφτόμαστε και να ενεργούμε έτσι και αυτό επικρατεί σε όλες τις κοινωνικές τάξεις. Είναι κάτι που μ’ ενοχλεί πάρα πολύ.
Πάντως εκείνο που βίωσα και γνωρίζω πολύ καλά είναι ότι όταν έχεις νίκες περίμενε και τ’ άσχημα ή όταν έχεις άσχημα αποτελέσματα περίμενε και τα ευχάριστα».

Β.Κ.: «Σ’ ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διέθεσες και είχαμε αυτή την ενδιαφέρουσα θέλω να πιστεύω συζήτηση για τον Πιερικό.
Σου εύχομαι ολόψυχα να πετύχεις στο έργο σου απόλυτα και να είσαι βέβαιος ότι αυτή σου την επιτυχία θα τη χαρούνε πάρα πολύ και όλοι όσοι είναι στην οικογένεια του μεγάλου και ιστορικού Πιερικού».
52 XΡΟΝΙΑ ΠΙΕΡΙΚΟΣ !

ΚΑΤΕΡΙΝΙΩΤΗ μαγκιά ΔΕΝ είναι να είσαι Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, 'Αρης ...
Μαγκιά είναι να είσαι μόνο ΠΙΕΡΙΚΟΣ !
<<

GATE 5

Άβαταρ μέλους

Site Admin

Δημοσ.: 630

Εγγραφη: Αύγουστος 14th, 2009, 12:24 pm

Τοποθεσια: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Δημοσίευση Νοέμβριος 9th, 2010, 1:55 pm

Εδω γράφουμε τις απόψεις για το θέμα προπονητής
ευχαριστώ
ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΙΕΡΙΚΟΣ
GATE 5
Εικόνα
<<

15august

Δημοσ.: 300

Εγγραφη: Αύγουστος 14th, 2009, 3:27 pm

Τοποθεσια: Κατερίνη

Δημοσίευση Νοέμβριος 9th, 2010, 2:48 pm

Δεν ξέρω από που να αρχίσω και που να τελειώσω. Το ένα ολίσθημα διαδέχεται το άλλο και το όνομα ΠΙΕΡΙΚΟΣ φθείρεται ανελέητα. Δεν γνωρίζω αν χάλασε το κλίμα στα αποδυτήρια και απομακρύνθηκε ο προπονητής. Για μένα ήταν άστοχη κίνηση και εύχομαι να μην δικαιωθώ.
Για τον ......, τα έχω γράψει στο παρελθόν. Αισθάνομαι προδομένος και στεναχωριέμαι για τους φίλους του Πιερικού που ζουν εκτός Κατερίνης, dio-costas pireas-kronios, που πικραίνονται και αισθάνονται απομονωμένοι.
Δεν θέλω να γράψω περισσότερα. Λυπάμαι πολύ για όλα τα κωμικοτραγικά που ταλαιπωρούν την ομάδα μας λίγους μήνες πριν την επέτειο των 50 χρόνων ιστορίας. Πιστεύω ότι θα' χουμε εξελίξεις και εύχομαι να' ναι για το καλό του συλλόγου.
Έστω και βαριά πληγωμένοι οφείλουμε να παραμείνουμε κοντά στην ομάδα που αγαπάμε.

Διαμαντόπουλος, όπως λέμε Πολύζος!
Νέοι άνθρωποι, νέες ιδέες!
Καλή Ανάσταση για το ποδόσφαιρο που πέθανε στην Κατερίνη.

50 ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΕΡΙΚΟΣ!
<<

DIO

Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 144

Εγγραφη: Αύγουστος 18th, 2009, 12:15 pm

Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση Νοέμβριος 9th, 2010, 4:23 pm

Καμιά φορά καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.Ο κύριος Διαμαντόπουλος δυχτυχώς πριν από κάποια χρόνια είπε αρκετά πράγματα,υπονόησε περισσότερα και δεν σεβάστηκε ούτε την Ιστορία του Πιερικού ούτε ακόμα τα δικά του χρόνια στην ομάδα.
Αφήνω στην άκρη το προπονητικό του στυλ με το οποίο ούτως ή άλλως δεν μπορώ να ταυτιστώ.Πιο σημαντικό είναι το ηθικό μέρος της υπόθεσης που αφορά τόσο την διοίκηση όσο και τον ίδιο.
Δεν θα αισθανθεί ντροπή όταν μπει στο γήπεδο και πίσω από τον πάγκο στην κερκίδα θα έχει τους ίδιους ανθρώπους που έκραζε εκείνη τη χρονιά?Και δεν μιλάω πλέον για τη διοίκηση γιατί φαίνεται ότι τα έχουν βρει προ πολλού,για τους φιλάθλους μιλάω.Είπε πολλά ακραία γράφοντας τότε στα παλιά του τα παπούτσια όλους μας και γενικά όσο ήταν στο Βόλο είχε μια απαράδεκτη συμπεριφορά απέναντι στον Πιερικό γιατί νόμιζε ότι είχε δεμένο το γάιδαρό του εκεί κάτω.
Για να πω την αλήθεια μια πρώτη αηδία μου ήρθε όταν τον έκανε ζουμ το κόννεξ στα πλευ οφ με τον Πανσερραϊκό,τότε που μαζεύονταν οι μνηστήρες για τη θέση του Σούλη αλλά δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι θα είχε το θράσσος να την διεκδικήσει.
Για μένα είναι ανεπιθύμητος λοιπόν για ηθικούς λόγους.
Για τη διοίκηση θα μπορούσα να γράψω πολλά αλλά δεν θα το κάνω.Έπεσε πολύ στα μάτια μου.Δεν υπάρχει και κάποιος σχεδιασμός να κρινουμε καθώς ο υποτιθέμενος σχεδιασμός αναιρέθηκε μέσα σε ένα απόγευμα,δεν γνωρίζουμε με ποιόν στόχο πραγματικά ξεκινήσαμε το πρωτάθλημα δεν ξέρουμε τί θέλουν εν τέλει.Ο Πιερικός γι΄αυτούς φαίνεται να είναι πλέον μια αγγαρεία και ένα μπακάλικο σε σχέση με τις υπόλοιπες επιτυχημένες επιχειρήσεις τους.Δεν αξίζει όμως τέτοια απαξίωση.
Φίλε 15august συμφωνώ στο ότι πρέπει να παραμείνουμε κοντά στην ομάδα αλλά ξέρεις κάτι,δικαιολογώ πια και όποιον δεν το κάνει γιατί το ''χτύπημα'' είναι διπλό,τόσο από έξω (προπονητής) όσο κυρίως από μέσα (διοίκηση).

Υ.Γ:Πρέπει να βγει μια ανακοίνωση στήριξης για τους παίκτες ώστε να ανταπεξέλθουν πλάι στη σταθερη διοίκηση με τις ασταθείς αποφάσεις της και τον καταξιωμένο νέο προπονητή με τα νέα τσιμεντένια συστήματά του(έχει κοουτσάρει κοτζάμ Ολυμπιακό,όχι αστεία)
Υ.Γ2:Δεν πανηγύρισα όταν ανέλαβε ο Χατζάρας.Τον υποδέχτηκα με μισό μάτι,καχύποπτα,ίσως να ήμουν και λίγο ειρωνικός στην αρχή μαζί του.Κατάφερε όμως και με κέρδισε με το έργο του και αυτό το θεωρώ μαγκιά του και τον παραδέχομαι.
PIERIKOS CLUB ΜΕΛΑΝΟΛΕΥΚΟΙ....ΣΕ ΠΕΙΣΜΑ ΟΛΩΝ ... ΠΙΕΡΙΚΟΣ
<<

$tef-Pierikos

Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 232

Εγγραφη: Ιούλιος 21st, 2010, 9:52 pm

Τοποθεσια: Greece, Olympus, Pieria, Katerini

Δημοσίευση Νοέμβριος 9th, 2010, 11:13 pm

O,τι και να πουμε πανω στο θεμα ειναι λιγο.
Τα ολα οσα γινονται ειναι κωμικοτραγικα το λιγοτερο.
Γελαει ο κοσμος...
Η "οργανωμενη" μας διοικηση μεσα σε ενα απογευμα κατεστρεψε ενα πλανο 3ετιας που μας ελεγε το Καλοκαιρι.
Εδιωξε απο προπονητη της εναν ανθρωπο που τον εφερε Αρχες Καλοκαιριου για να μεινει χρονια και να φτιαξει μια καινουργια ομαδα,και μετα το παρουσιασαν στα ΜΜΕ ως παραιτηρη.
Οι παικτες μπορει να μην ειναι και τα πρωτα ονοματα,αλλα ειναι καλλοι παικτες.
Το προβλημα ειναι αλλου...
Το προβλημα ειναι στην ερασιτεχνικοτατη διοικηση της ΠΑΕ, και δεν μιλαω μονο για Ντουμο και Ελευθεριαδη...
Μαλιασε η γλωσσα μας ολα αυτα τα χρονια να φωναζουμε για ελλειψη μαρκετινγκ,επικοινωνιας με τον κοσμο, κλπ κλπ.
Ο ιδιος ο Χατζαρας το τονισε στην 1η του επισημη συνεντευξη οταν ηρθε.
Ε, λοιπον, φτανει πια η ανοχη.
4 χρονια κανουμε υπομονη και στηριζουμε πιστευοντας οτι θα ερθουν καλυτερα τα πραγματα,αλλα τιποτα...
Τωρα πια τα ψεματα τελειωσαν...
Οποιος δεν μπορει να παει σπιτι του...
Και μαλιστα οσον πιο γρηγορα φινεται.
Τωρα οσον αφορα τον μπαρμπα Σταυρο, τον σεβομαι σαν Κατερινιωτη προπονητη που καποτε υπηρετησε τον Πιερικο, αλλα μεχρι εκει.
Βασικα αυτος ειναι γυμναστης, εχει να εργαστει σωστα σε ομαδα εδω και 3 χρονια το λιγοτερο,ειναι 64 χρονων,τα συστηματα του ειναι συστηματα του 70' κλπ.
Φαινεται αναστηθηκε πλεον το ποδοσφαιρο στην Κατερινη και αποφασισε να επιστρεψει...
Μακαρι να σωθουμε,πραγμα που το πιστευω ακραδαντα,αφου δεν πεσαμε πριν 3 χρονια με ολα οσα ειχαν γινει σε εκεινη την απιστευτη και αξεχαστη χρονια,δεν πεφτουμε ουτε τωρα.
Το θεμα ειναι αν θα μας αξιωσει ποτε ο Υψιστος να ξαναδουμε την αγαπημενη μας ομαδα εκει που ανηκει;
Θα την ξαναδουμε ποτε αραγε;
Τα παιδια μας θα την δουν;
Τα εγγονια μας;
Τελος,δεν πρεπει να απεχουμε απο τις εκδηλωσεις της Πιερικαρας επειδη συνεβησαν ολα οσα συνεβησαν...
Αντιθετα θα πρεπει να ειμαστε ολοι εκει αλλα σε καθε αγωνα να δηλωνουμε φανερα την απογοητευση και την αποδοκιμασια μας στους αρμοδιους για την κακιστη εικονα του συλλογου.
Θελω να δω επιτελους τον πιερικο να διοικειται οπως διοικειται η ομαδα μπασκετ,που σε 3 χρονια,εχουμε πανηγυρει τοσες δεκαδες φορες!!!

ΥΓ: Μια ζωη Πιερικός, δυο ζωες Πιερικαρα!!!
52 XΡΟΝΙΑ ΠΙΕΡΙΚΟΣ !

ΚΑΤΕΡΙΝΙΩΤΗ μαγκιά ΔΕΝ είναι να είσαι Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, 'Αρης ...
Μαγκιά είναι να είσαι μόνο ΠΙΕΡΙΚΟΣ !
ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2009-10

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες