Μερικές σκέψεις για τον Πιερικό μας

<<

pate

Δημοσ.: 1263

Εγγραφη: Αύγουστος 15th, 2009, 12:10 am

Δημοσίευση Ιανουάριος 5th, 2012, 1:26 pm

Μπήκαμε αίσιος στο 2012 με την ομάδα μας να βρίσκετε στην football league πρώην Β ’Εθνική, στο τέλος της προηγούμενης χρονιάς δώσαμε εν πολύ σημαντικό παιχνίδι στα πλαίσια του κυπέλου Ελλάδος με τον Ολυμπιακό κάνοντας μια παρά πολύ καλή εμφάνιση.
Ξεκινώντας η νέα χρόνια παίξαμε μέσα στο Διαγόρα νικώντας και δίνοντας το στίγμα μας ότι θα είμαστε και εμείς στους διεκδικητές για μια εκ των 3 προνομιούχων θέσεων που οδηγούν στην Super league(δεν είναι συμπέρασμα τις νίκης αυτό αλλά ας δούμε πως έγινε ο συγκεκριμένος αγώνας και τις συνθήκες κλπ άρα όποιος έχει νοικοκυρεμένο σωματείο και καλή ομάδα κάτι θα κάνει μαζί με άλλους 6 με 7 διεκδικητές)
Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιούμενος από τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα, φυσικά η ήττα από την Βέροια ήταν βάρια αλλά για εμένα η ήττα από την Επανομή την θεωρώ πιο κακό αποτέλεσμα, τις ισοπαλίες εδώ μέσα με Πανσσεραικο και Εθνικό Αστέρα τις θεωρώ ως αποτελέσματα που εμείς τα δώσαμε στους αντίπαλους με την αστοχία μας.
Οι νίκες με Βύζα εκτός και Παναχαϊκή εντος και η ισοπαλία με Λάρισα εκτός και η νίκη με Γιαννιτσά εντος έδειξαν ότι είμαστε ομάδα που παλεύουμε όλα τα παιχνίδια εξίσου μέσα έξω(για Διαγόρα την θεωρώ νίκη εντος προγράμματος αν και είναι λίγο παρατραβηγμένο φέτος για όλες τις ομάδες να λένε εκεί θα νικήσω η εκεί το έχω στα χαμένα, αυτά μπορούσες παλιά φέτος άλλαξαν τα δεδομένα).
Συνεπώς θέλει σοβαρότητα μετριοπάθεια πολύ δουλεία από όλη την ομάδα για να επετεύχθη ο στόχος, κάθε παιχνίδι είναι διαφορετικό και κάθε αγωνιστική είναι διαφορετική φέτος μέσα έξω και μάλλον το έχουν καταλάβει πολλοί φίλοι εδώ μέσα στο forum ότι θέλει υπομονή παΐδια φέτος και δεν θα αργήσει να γλυκοχαράξει για τον Πιερικό μας.
Φυσικά και ποιος δεν θέλει να δει πιο καλύτερο και πιο ποιοτικό ποδόσφαιρο(για το αγαπημένο μου φίλο ΚΡΟΝΙΟ χτυπά η καμπάνα) αλλά τα μισά γήπεδα στην κατηγορία είναι χωράφια εν έτη 2012 και τα αλλά μισά ε υποφέρονται λίγο, καλά φταίνε τα γήπεδα θα πει κάποιος όχι είναι ένας παράγοντας και αυτός.
Βλέπω πολλά χρόνια τον Πιερικό και άρα κάλλιστα θα μπορούσα να ήμουν και εγώ στους γκρινιάρηδες, αλλά έχω μια φιλοσοφία ότι ο σκοπός αγιάζει τα μέσα και στην προκείμενη περίπτωση το γυρίζω ανάποδα, πήγαμε στην Επανομή παίξαμε μπαλαρα και χάσαμε και όλοι θα θυμούνται ότι χάσαμε 2-0 το πώς και τη δεν τη θα το θυμάται κάνεις, όχι.
Φυσικά όλοι θέλουμε να βλέπουμε καλό ποδόσφαιρο και ποιοτικότερο Πιερικό γιατί είναι η ομάδα μας, αλλά όλα έρχονται σιγά σιγά, ας μου πει κάποιος που ήμασταν το 2004 και που είμαστε τώρα, όλα γίνονται καλύτερα πιστεύω για την ομάδα μας.
Έρχονται καλύτερες μέρες για όλους τους φίλους του Πιερικού και εννοώ ότι θα έχουμε περισσότερες χάρες που είναι φυσικά οι νίκες και μονό αυτές και οι 3 βαθμοι, και φυσικά για να έρθουν νίκες πρέπει να παίζεις και μπαλιτσα άρα όλοι θα είμαστε ικανοποιούμενοι.

Υγ: δεν διεκδικώ το αλάθητο η το απόλυτο.
ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΘΥΡΑ 5
<<

Κρόνιος

Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 316

Εγγραφη: Αύγουστος 14th, 2009, 1:43 am

Τοποθεσια: Καβάλα

Δημοσίευση Ιανουάριος 5th, 2012, 8:15 pm

Re: Μερικές σκέψεις για τον Πιερικό μας

Για να κάνουμε οιπαδήποτε κουβέντα και να κρίνουμε, πρέπει πρώτα απ' όλα να δουμε τα δεδομένα:

Δεδομένο 1) Το ρόστερ μας είναι μέσα στα 6 καλύτερα, αφού σαφώς υπερέχει τουλάχιστον έναντι 11-12 ομάδων.
Δεδομένο 2) Η οικονομική κατάσταση της ομάδας, συγκαταλέγεται σαφώς μέσα στις 6 καλύτερες.

Όποιος αμφιβάλει γι αυτά τα 2 δεδομένα, εδώ είμαστε να τα αναλύσουμε...

Άρα, έχουμε μία από τις 6 ποιοτικότερες βάσει ρόστερ ομάδες και βάσει οικονομικής υγείας. Και είμαστε στην 6η θέση της βαθμολογίας...
Προσέξτε: Όχι μέσα στις 6, αλλά στην 6η...
Ούτε 3η είναι η ομάδα, ούτε 4η ούτε 5η... 6η είναι!!!!

Ε, ρε παιδιά, δεν είναι λόγος για να πανηγυρίσω αυτός...
Θα έλεγα ότι πάμε καλά αν ήμουν 3ος ή 4ος, για να μην πω 1ος ή 2ος...

Μέχρι τώρα η ομάδα έχει κάνει το αυτονόητο, και μάλιστα το ελάχιστο αυτονόητο.

Όταν βγαίνει ο προπονηταράς μας μετά τον πρώτο αγώνα και ενώ έχουμε κερδίσει εκτός έδρας, και σου λέει "στόχος μας είναι η παραμονή", θα πρέπει να βγούμε μπροστά και να του πούμε είσαι τουλάχιστον απαράδεκτος και αυτά που λες χαρακτηρίζονται τουλάχιστον χαζομάρες...

Η ομάδα μας με τις φετινές δυνατότητές της πρέπει να τερματίσει από 3η μέχρι 5η θέση. Αυτός πρέπει να είναι ο στόχος. Επιτυχία θα είναι από 3η και πάνω, αποτυχία θα είναι από 6η και κάτω...
Αυτή τη στιγμή, θεωρώ αποτυχία την θέση που είμαστε.-
<<

zisathan

Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 319

Εγγραφη: Αύγουστος 15th, 2009, 1:28 am

Τοποθεσια: Βύρωνας, Αθήνα

Δημοσίευση Ιανουάριος 5th, 2012, 8:27 pm

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΣΤΟΧΕΥΜΕΝΕΣ ΑΛΗΘHΝΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΕΝΟΣ ΑΔΕΡΦΟΥ ΜΑΣ ΣΩΣΤΟΥ ΑΓΝΟΥ ΦΙΛΑΘΛΟΥ ΤΟΥ "PATE" ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΑΡΑ ΠΙΕΡΙΚΑΡΑ! ΕΤΣΙ ΠΕΣ ΤΑ ΡΕ ΑΔΕΡΦΕ "PATE" ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ, ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΕΡΙΚΑΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΑΝΕΒΑΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ SUPER LEAGUE! ΓΙ' ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ...Η ΟΜΑΔΑ ΧΤΙΖΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΦΤΑΣΑΜΕ ΚΙΟΛΑΣ! ΠΑΜΕ ΣΑΝ ΑΛΛΟΤΕ ΑΡΧΗΣ ΓΕΝΟΜΕΝΗΣ ΜΕ ΝΙΚΗ ΕΠΙ ΤΗΣ ΣΥΜΠΑΘΟΥΣ ΟΜΑΔΑΣ ΚΑΛΟΝΗΣ (ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ)! ΑΚΟΜΗ ΨΗΛΟΤΕΡΑ ΘΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ! ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΓΕΜΙΖΟΥΜΕ! ΟΙ ΠΑΙΧΤΑΡΑΔΕΣ ΜΑΣ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΜΑΣ ΓΕΜΑΤΟ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΜΕΧΡΙ "ΣΑΜΠΑ " ΟΠΩΣ ΑΛΛΟΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΛΑΚΗ ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ, ΓΙΩΡΓΟΥ ΚΩΣΤΙΚΟΥ, ΝΙΚΟΥ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ, ΚΩΣΤΑ ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΥ, ΓΙΑΝΝΗ ΜΙΣΚΟΥ, NIKOY ΚΟΥΡΟΥΤΖΙΔΗ, ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΤΑΒΟΥΚΣΗ.... ΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ ΝΑ ΠΡΩΤΟΘΥΜΗΘΩ;;; ΓΑΜΩ ΤΟ ΜΟΥ ΤΟΤΕ ΟΛΟΙ ΗΣΑΝ ΥΠΕΡΟΧΟΙ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΕΣ! ΑΥΤΟ ΝΟΙΩΘΩ ΦΕΤΟΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥΣ ΜΑΣ ΠΑΙΧΤΑΡΑΔΕΣ ΜΑΣ! ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟΙ!
ΘΑ ΦΕΡΟΥΝ ΤΟΝ ΠΙΕΡΙΚΟ ΜΑΣ ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΨΗΛΑ! SUPER LEAGUE ΣΑΣ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ!!! :D :D :D
"ΖΩ ΤΟΝ ΠΙΕΡΙΚΟ ΜΟΥ SUPER LEAGUE ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ!"
<<

zisathan

Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση Ιανουάριος 5th, 2012, 8:32 pm

ΑΔΕΡΦΕ ΚΡΟΝΙΕ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΕΓΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ...ΝΟΜΙΖΩ ΒΙΑΖΕΣΑΙ....ΑΚΟΜΗ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΓΥΡΟΣ ΣΤΗΝ 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΕΙΜΑΣΤΕ....EXOYME ΔΡΟΜΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ....ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΙΣ 3 ΠΡΩΤΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΓΥΡΟΥ! :D ;) 8-)
<<

ΦΡΑΤΕ

Δημοσ.: 737

Εγγραφη: Σεπτέμβριος 22nd, 2009, 8:57 pm

Δημοσίευση Ιανουάριος 5th, 2012, 8:45 pm

Τα δεδομένα τα φετινά δεν έχουν καμιά σχέση με τα προηγούμενα πρωταθλήματα.
Είναι πρωτάθλημα δύο ταχυτήτων αλλά η διαφορά φέτος ανάμεσα στις δύο ταχύτητες είναι μεγάλη.
Ο Πιερικός τις πρώτες 9 αγωνιστικές βαθμολογικά δεν διαφέρει από τις προηγούμενες χρονιές.
Αγωνιστικά είναι χειρότερος.
Σε θέματα ψυχολογίας η Επανωμή έδειξε πολλά με τις αποβολές, αλλά τώρα δείχνει ότι ίσως όλα αυτά αποτελούν παρελθόν.
Θα δούμε.
Ο κόουτς δήλωσε πάντως ότι το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω, ως αναφορά τους νέους παίκτες.
Αν κερδίσουμε την Κυριακή την Καλλονή και γίνουν δύο μεταγραφές,που σχεδιάζει να κάνει η Διοίκηση, τότε θά 'χουμε ολοκληρωμένη εικόνα της ομάδας μας.
Για μένο ο Πιερικός δεν πρέπει να το πάει σιγά-σιγά.
Μια κι έξω για την άνοδο.
Υπέρβαση;
Ναι, χίλιες φορές.
Άμα δεν παίρνεις τα ντέρμπι και τις μικρές ομάδες εκτός, δεν κάνεις το αποφασιστικό βήμα της ανόδου.
Κάθεσαι εκεί που είσαι και περιμένεις το μάνα εξ ουρανού.
Από την πίσω πόρτα δηλαδή.
Έχουμε δικούς μας νεαρούς ποδοσφαιριστές και τους "παντρεύουμε" με τους έμπειρους.
Είναι δουλειά του Σούλη.
Η ευκαιρία του.
Αν δεν θέλουμε να έχει με το μέρος του τη δικαιολογία ότι ο κόσμος δεν στήριξε όσο έπρεπε, τότε εμείς πρέπει να κάνουμε το αυτονόητο.
Να υποστηρίξουμε δυναμικά την ομάδα, για να πάρει την πάνω βόλτα.
Ο Πιερικός φέτος καλείται ιστορικά να μπει σφήνα ανάμεσα σε δύο ομάδες, την ΑΕΛ και τη Βέροια.
Είναι μαγκιά.
Είναι δύσκολο, αλλά μαγκιά.
Αλλιώς στα play οff και βλέπουμε.
Τελικό συμπέρασμα: Αν θέλουμε να φτιάξουμε μια πραγματικά μεγάλη ομάδα με μέλλον και ιστορία όπως παλιά, αυτό θα γίνει μόνο στη Α' εθνική, δηλαδή να κάνουμε την υπέρβαση. ;)
Από σήμερα Δευτέρα 15 Σεπτεμβρίου 2014 και ώρα 11:40, δεν υπάρχω πλέον στο παρόν forum.
Έχετε γεια βρυσούλες, λόγγοι βουνά ραχούλες...
<<

15august

Δημοσ.: 300

Εγγραφη: Αύγουστος 14th, 2009, 3:27 pm

Τοποθεσια: Κατερίνη

Δημοσίευση Ιανουάριος 5th, 2012, 8:58 pm

Σ' αυτό που συμφωνούμε όλοι τελικά είναι η ευκαιρία που δίνεται για να γίνει φέτος η υπέρβαση σε όλα τα επίπεδα (οργάνωση, ανάδειξη νέων καικτών, γιατί όχι και άνοδος). Είναι ευκαιρία και για όλους όσους ηγούνται αυτής της προσπάθειας να αφήσουν τη σφραγίδα τους στην ιστορία του συλλόγου δείχνοντας κάτι το διαφορετικό. Εμείς στηρίζουμε, όπως πάντα.
<<

zisathan

Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση Ιανουάριος 5th, 2012, 11:12 pm

ΕΤΣΙ ΜΠΡΑΒΟ, ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΟΥ, ΠΙΕΡΙΚΑΡΕΣ ΜΟΥ, ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΑΚΑΤΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΥΠΕΡΒΑΤΙΚΗ ΠΙΕΡΙΚΗ ΟΜΟΨΥΧΙΑ! ΚΥΤΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ! ΠΟΤΕ ΠΙΣΩ! ΠΑΜΕ ΟΛΟΤΑΧΩΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΡΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ! :D ;) 8-)
<<

DIO

Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 144

Εγγραφη: Αύγουστος 18th, 2009, 12:15 pm

Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση Ιανουάριος 6th, 2012, 1:01 am

Μια χαρά τα λέει ο ΦΡΑΤΕ!!Για να εκμεταλλευτούμε την φετινή ευκαιρία πρέπει να κοιτάξουμε κατάματα τους πραγματικούς ανταγωνιστές και να μην εθελοτυφλούμε.Ελπίζω τα επόμενα αποτελέσματα να μας βοηθήσουν ώστε να επανεξετάσουμε τους στόχους μας.Δεν κατάλαβα,γιατί να γίνουν μάγκες οι Βεροιώτες και να πάρουν μια εύκολη άνοδο?Το ίδιο ισχύει και για τις Σέρρες και την Κομοτηνή.Γιατί να μην μπούμε και εμείς σφήνα?Γιατί να τους αφήσουμε έτσι χωρίς πίεση να αρπάξουν του χρόνου ένα σκασμό λεφτά? Εις βάρος μας θα βγει στην τελική. Με ένα μπάτζετ σε επίπεδο superleague και με σωστή διαχείριση μπορούμε να πετύχουμε όλα όσα ονειρευόμαστε αγωνιστικά και εξωαγωνιστικά (πχ ακαδημίες,δίκτυο σκάουτιγκ,υποδομές) χωρίς να υπολογίζω και παράπλευρα οφέλη όπως την αποκατάσταση του πρεστίζ της ομάδας αλλά και την άμεση (όπως πιστεύω) επιστροφή του κόσμου στο γήπεδο.
Η ευκαιρία έγκειται λοιπόν στην έλλειψη αντιπάλων και προσωπικά δεν πανηγυρίζω για νίκες με Πλατάνια και Κυπαρίσσια,Ψαχνά και Κόκκαλα ούτε για νίκες επί εφηβικών ομάδων.Αυτές τις νίκες σαν Πιερικός τις θεωρώ στο τσεπάκι μου.
PIERIKOS CLUB ΜΕΛΑΝΟΛΕΥΚΟΙ....ΣΕ ΠΕΙΣΜΑ ΟΛΩΝ ... ΠΙΕΡΙΚΟΣ
<<

herba

Άβαταρ μέλους

Δημοσ.: 106

Εγγραφη: Σεπτέμβριος 14th, 2009, 8:43 pm

Δημοσίευση Ιανουάριος 6th, 2012, 11:17 am

Υπομονη και θα δουμε που μας βγαλει και φετος.Παντως θελουμε ενισχυση εαν θελουμε να πρωταγωνιστησουμε.Αγωνιστικα δεν ειμαστε καλοι.Εχουμε προβλημα ειδικα μπροστα,με κλειστες αμυνες.
Μιλαμε με 2 παικτες.Ας ελπισουμε οτι θα ολοκληρωσουμε τις μεταγραφες και πως θα βοηθησουν.
<<

ΦΡΑΤΕ

Δημοσ.: 737

Εγγραφη: Σεπτέμβριος 22nd, 2009, 8:57 pm

Δημοσίευση Ιανουάριος 6th, 2012, 1:09 pm

Να γιατί ιστορικά ο Πιερικός είναι καταδικασμένος να προταγωνιστεί στη Β' εθνική: http://i43.tinypic.com/11mg4g8.jpg

Σημείωση: Ο Πιερικός έχει τρία πρωταθλήματα Β' εθνικής, το 1962, το 1975 και το 1984, όπου στο μπαράζ με τη Παναχαική που έγινε στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας κέρδισε τον τίτλο, αφού πήρε τη νίκη με σκορ 4-2.
Από σήμερα Δευτέρα 15 Σεπτεμβρίου 2014 και ώρα 11:40, δεν υπάρχω πλέον στο παρόν forum.
Έχετε γεια βρυσούλες, λόγγοι βουνά ραχούλες...
Επόμενο

Επιστροφή στην ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2011-12

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης