Μερικές σκέψεις για τον Πιερικό μας

<<

pate

Δημοσ.: 1261

Εγγραφη: Αύγουστος 15th, 2009, 12:10 am

Δημοσίευση Ιούλιος 2nd, 2012, 9:35 am

Re: Μερικές σκέψεις για τον Πιερικό μας

Αποφάσισα να γράψω μετά από πολύ σκέψη.
Η ομάδα μας βρίσκετε και πάλη στην Β΄ Εθνική κατά κόσμων football league τρομάρα μας.
Η χρόνια που πέρασε κατά γενική ομολογία ήταν αγχωτική στην αρχή, ενθουσιώδεις στην μέση και απογοητευτική στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος για τον Πιερικό μας.
Πολλοί παίκτες μας έχουν αποχώρηση και καλά έκαναν γιατί ήταν κατώτεροι του αναμενόμενου έως απαράδεκτοι μπορώ να πω τώρα που έφυγαν.
Είμαι πολύ προβληματισμένος όπως και πολλοί που συζητώ μαζί τους για το μέλλον της ομάδας μας που έχασε την μοναδική ευκαιρία για την άνοδο.
Θα έρθουν άλλοι μπορεί και καλύτεροι παίκτες πολλά μπορεί να γίνουν την νέα σαιζόν κάνεις δεν είναι προφήτης.
Αυτό που έχω να καταθέσω για την δική μας ευθηνή σαν φίλαθλοι και προσωπικά και συνολικά για την πορεία της ομάδος και μεμονωμένα του κάθε παίκτη είναι ότι από εδώ και περά εγώ όταν κάποιος παίκτης δεν παίζει και με κοροϊδεύει μπροστά στα μάτια μου θα τον κράζω, τελείωσε για εμένα το χάιδεμα των αυτιών που και εγώ και όλοι μας έχουμε ευθηνή για το ότι ποτέ δεν κράξαμε παίκτες γιατί δεν έκαναν αυτό που έπρεπε(ΑΝΟΧΗ ΤΕΛΟΣ ΚΥΡΙΟΙ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΦΟΡΑΤΕ ΤΗΝ ΦΑΝΕΛΑ ΤΗΣ ΟΜΑΔΟΣ ΜΟΥ.)όταν τα δίνετε όλα τότε θα σας χειροκροτώ και θα είμαι μαζί σας,
Όταν όμως βλέπω αλλά πράγματα τότε δυστυχώς θα έχει κράξιμο γιατί τόσα χρόνια πολύ τους χαϊδέψαμε και άσπρη μέρα δεν είδαμε και μια χαρά δεν πήραμε.
Τώρα μπορεί να πει κάποιος ότι ίσως φταίει κάτι άλλο για την καλή η κακή απόδοση του κάθε παίκτη, ίσως δεν είναι εντάξει η διοίκηση απέναντι του, πολλά ίσως, και αυτό να έχει αντίκτυπο στην απόδοση του.
Τέρμα εμένα θα με ενδιαφέρει ο παίκτης που είναι καλά στην υγεία του και ξέρουμε την άξια του να παίζει όπως πρέπει μέσα στο χορτάρι επί 90 λεπτά.
Όλα τα αλλά να τα βρει με την διοίκηση εμένα άρχισε να με κουράζει αυτή η καραμέλα.
Θέλω η ομάδα μου να νικαει και να κάνει πορεία πρωταθλητισμού, γιατί όλα τα αλλά είναι πασαλείμματα και να είχαμε να λέγαμε τέλος.
Και κάτι ακόμα που πιστεύω το βλέπω και διαισθανθούμε όχι μονό εγώ είναι ότι για να επιτυχής έναν στόχο σε αυτή την κατηγορία πρέπει να έχεις μια καλούτσικη ομάδα αλλά πρέπει να έχεις και παραθεο και όποιος κατάλαβε κατάλαβε αν δεν τα έχεις αυτά τα 2 μαζί αστό καλύτερα.
ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΘΥΡΑ 5
<<

ΦΡΑΤΕ

Δημοσ.: 737

Εγγραφη: Σεπτέμβριος 22nd, 2009, 8:57 pm

Δημοσίευση Ιούλιος 2nd, 2012, 10:15 pm

pate έγραψε:Αποφάσισα να γράψω μετά από πολύ σκέψη.
Η ομάδα μας βρίσκετε και πάλη στην Β΄ Εθνική κατά κόσμων football league τρομάρα μας...

Αδερφέ pate καλά κάνεις και γράφεις και σκέφτεσαι αυτά που γράφεις.
Αν δεν τα γράψεις τώρα πότε θα τα γράψεις;
Όταν μαίνεται ο "πόλεμος";
Αυτό θά 'τανε εσχάτη προδοσία.
Δεν εκθέτει κάποιος που σέβεται και αγαπά τον Πιερικό την ώρα του πολέμου, αλλά την ώρα του απολογισμού.
Έχω να γράψω μερικά πράγματα για την ομάδα μας, το οποία δεν πολυσκέφτηκα και δεν πολυδούλεψα για να τα συγκεντρώσω, γιατί έχω κι άλλες ασχολίες που δεν μου δίνουν αυτή την ικανοποίηση.
Το επάγγελμά μου στρέφεται γύρω από τα οικονομικά και ίσως αυτό να είναι πλεονέκτημα ή μειονέκτημα στις σκέψεις μου.
Θα δούμε.
Έχουμε και λέμε.
Υπάρχει μια ομάδα στη Κατερίνη ο αγαπημένος μας και Ιστορικός Πιερικός.
Μια ομάδα που σύμφωνα με την δήλωση του προέδρου του είναι μια κλασική ομάδα Β' εθνικής.
Ναι, συμφωνώ, Έχει δίκαιο ο πρόεδρος.
Ο ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ Β' ΕΘΝΙΚΗΣ.
Δεν χρειάζεται να το σκεφτώ πολύ.
Τα έσοδα της ομάδας από τηλεοπτικά, ΟΠΑΠ και διαρκείας είναι πενιχρά έως αμελητέα και ειδικότερα τη χρονιά που πέρασε ήταν τραγικά.
Υπάρχουν οι χορηγοί και υπάρχουν και οι αντζέντηδες.
Νομίζω ότι εδώ είναι τα μυστικά που κρύβει ο Πιερικός και κάθε ομάδα της Β' εθνικής.
Παλιά ή νέα.
Μεγάλη ή μικρή.
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΤΩΝ, ΚΑΜΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ Β' ΕΘΝΙΚΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ.
ΑΛΛΑ ΕΠΙΒΙΩΝΕΙ.
Πώς γίνεται αυτό;
Θαύμα;
Μάλλον όχι.
Τρικ.
Σίγουρα.
Ποιος είναι κερδισμένος.
Όχι ο οπαδός.
ΣΙΓΟΥΡΑ.
Ακόμη κι αυτός ο οπαδός πού 'χει την ομάδα του στον αφρό νιώθει προσωρινή ή πρόσκαιρη ευχαρίστηση ή καλύτερα ηδονή!
Κάτι ανάλογο συνέβη και με την λαμπρή πορεία των δέκα αγωνιστικών του Πιερικού μας.
Ήταν μια προσωρινή ή πρόσκαιρη ευχαρίστηση ή καλύτερα ηδονή!
Και μετά, όπως συμβαίνει στις προσωρινές ή πρόσκαιρες ευχαριστήσεις ή καλύτερα ηδονές, επέρχεται η απογοήτευση, η απελπισία, ή θά 'λεγα καλύτερα όπως είπε κι ο πρόεδρος μας: η .... ανικανότητα!
Επειδή λοιπόν τα "κουκιά" που είναι μετρημένα και δεν βγαίνουν αν δεν τα "φυσάς" και δεν είναι καιρός για φυλακές και για προσωποκρατήσεις κάνουμε το αυτονόητο.
Παίρνουμε τους χορηγούς και τους ατζέντηδες, τους δένουμε μ' ένα όμορφο πρότζεκτ και σχεδιάζουμε την επόμενη περίοδο.
Ποιο είναι το πρότζεκτ;
Απλό ή σύνθετο, αυτό είναι:
Ετοιμάζουμε από την αρχή μια ομάδα με τους χορηγούς να προσφέρουν χρήμα για φορολογικούς λόγους και με τους ατζέντηδες να προσφέρουν παίκτες για αγωνιστικούς λόγους.
Εδώ αν έχεις και διοίκηση καλή όπως η δική μας κάνεις και ομάδα που χτυπά μέχρι και πρωτάθλημα.
Αν δεις όμως τον πρωταθλητή της Β΄εθνικής έχει κερδίσει όλη την αφρόκρεμα και έχει χάσει από ομάδες που δεν υπάρχουν.
Τώρα όλα αυτά επιτυγχάνονται διότι φυσικά υπάρχει το στοίχημα και η ανθρωπότητα έχει αποδεχτεί την καθιέρωσή του και φυσικά έχει αποδεχτεί και τους θιασώτες του.
Το συμπέρασμά μου για τον Πιερικό μου της Β' Εθνικής είναι.
Θα είναι το σπίτι μου και το γωνιακό μου οικόπεδο.
Και θα είναι η ομάδα μου που ο πρόεδρός της εγγυήθηκε ότι ποτέ δεν θα πέσει στη Γ'.
Θα πάρουμε λοιπόν και φέτος τους παίκτες που στοχοποιήσαμε και φυσικά μπορεί να είναι κι αυτοί απλήρωτοι (μα, θα τους τακτοποιήσει το πρότζεκτ) αλλά ο στόχος θα είναι στόχος και στο τέλος θα επιτευχθεί:
Ή ο Πιερικός θα ανέβει.
Ή ο Πιερικός θα είναι πρωταγωνιστής.
Ή ο Πιερικός δεν θα πέσει σίγουρα.

Υ.Γ.: Θέλω να δώσω μια ευχή στον Ντούμο που (αν αληθεύει) ανέλαβε και πάλι την Πύδνα Κίτρους: Εύχομαι η ομάδα του να γίνει μεγαλύτερη από τον Πιερικό μας.
Από σήμερα Δευτέρα 15 Σεπτεμβρίου 2014 και ώρα 11:40, δεν υπάρχω πλέον στο παρόν forum.
Έχετε γεια βρυσούλες, λόγγοι βουνά ραχούλες...
<<

pate

Δημοσίευση Ιούλιος 10th, 2012, 12:19 pm

Μετά την απόδοση μέσα στην Λάρισα ας ξυπνήσει λίγο αυτή η πόλη η Κατερίνη και ας ενίσχυση τον άρχοντα του Βορρά τουλάχιστον στα εντος έδρας παιχνίδια.
Όποιος δεν κατάλαβε τη είδαμε στο ael fc arena.
Εγώ πάντως είδα 10. 000 Λαρισαίους να υποστηρίζουν την ομάδα τους όλοι μα όλοι να φωνάζουν για την ΑΕΛ.
Ας τελειώνει αυτό το κόμπλεξ εδώ στην Κατερίνη δηλαδή πάω στο γήπεδο και κάθομαι και τρώω σπόρια και βλέπω θέατρο.
Εντάξει θα πει κάποιος προδιαθέτει και το γήπεδο και η ομάδα και ένα πρωτάθλημα και ένα κύπελλο Ελλάδος και πάλη οκ.
Οι άνθρωποι εκεί όμως είναι τοπικιστές και μέσα στην κουλτούρα τους έχουν και την ΑΕΛ.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αυτά είχα γράψει μετά τον αγώνα με την Λάρισα μέσα στο AEL FC ARENA φυσικά από τότε κύλισε πολύ νερό στο μύλο και έγιναν πολλά.
‘’’ Οι άνθρωποι εκεί όμως είναι τοπικιστές και μέσα στην κουλτούρα τους έχουν και την ΑΕΛ.’’’
Οι παραπάνω διαπίστωση μου πρέπει να γίνει πυξίδα μας για τα επόμενα χρόνια που έρχονται.
Φυσικά για να φτάσουμε και εμείς στο σημείο που είναι η ΑΕΛ και ήμασταν και εμείς τις δεκαετίες 60-70-80 πρέπει να κύλιση πολύ νερό στο αυλάκι δηλαδή να γίνουν πολλά.
Πρέπει να γίνει ένα 10ετες πλάνο που πρέπει να είναι κοινή γραμμή ανεξαρτήτως αλλαγής διοικήσεων.

ΥΓ. Δεν αναφέρομαι σε τρόπους υλοποιήσεις την παρούσα στιγμή αλλά όποιος θέλει να τοποθετηθεί καλώς.
ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΘΥΡΑ 5
<<

pate

Δημοσίευση Σεπτέμβριος 25th, 2012, 1:18 pm

Μετά από χίλια μύρια κύματα αρχίζει αυτό το ερμο το πρωτάθλημα της Β εθνικής με την μοντέρνα έκδοση αγγλιστί football league, με 21 ομάδες λόγο ότι τοποθετηθήκαν και οι 3 μετανοούντες Μαγδαληνες που έκαναν προσευχή και μετάνοια και <ω σαν μώρες παρθένες>, τις ξαναδεχτήκαμε στο ποδόσφαιρο μας.
Εγώ δεν περιμένω τίποτα καλό από το φετινό καραγκιοζλίκι αν κάποιος περιμένει ας γράψει κάτι αντίθετο να με αλλάξει γνώμη.
Ίσως το μονό καλό είναι ότι θα βγουν καινούργια ταλέντα για την ομάδα μας που θα την πάρουν στις πλάτες τους τα επόμενα χρόνια.
Στο θέμα διαιτησίας βλέπω ακόμη ένα ίδιο έργο και με τους 3 καμπαλερος αν θα πάρουμε κανένα σφύριγμα ας με σφυρίξει κάποιος κλεφτικά.
Στα του οίκου μας βλέπω ομίχλη ίσως πρέπει η διοίκηση να βγει και να κάνει κάλεσμα στον κόσμο για να στήριξη φέτος που είναι ίσως η πιο δύσκολη χρόνια με τα τόσα προβλήματα στην κοινωνία που έχουν αντίκτυπο και στο ποδόσφαιρο.
Πρέπει να χτυπήσουν την κάρδια του κόσμου του Πιερικού που φέτος βλέπω από την εικόνα στα φιλικά ότι υπάρχει μεγάλη αποχή, δεν είναι κακό να ζητήσουν συγγνώμη(αν και σε ανύποπτο χρόνο είχα δει μια συνέντευξη του Προέδρου που είχε πει κάτι τέτοιο) για το ότι δεν επιτευθήκαν οι στόχοι, διαχρονικά υπάρχουν και κακές και καλές στιγμές στην ιστορία μας αλλά ο ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΜΑΣ ήταν είναι και θα είναι αυτό που μας ενώνει όλους κάτω από το μεγάλο και ένδοξο όνομα του.
ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΘΥΡΑ 5
<<

pate

Δημοσίευση Νοέμβριος 6th, 2012, 1:29 pm

Η επόμενη ημέρα στην ομάδα μας πως θα είναι; και τη μελή γίνεσθε; στο θέμα του προπονητή;
Ερωτήματα που είναι στην σκέψη κάθε αγνού φιλάθλου και οπαδού του μοναδικού μας και δοξασμένου Πιερικού.
Πρέπει ο καινούργιος προπονητής να κάνει σωστή διαχείριση του υπάρχοντος υλικού (αυτό δεν είναι μομφή στον προηγούμενο αλλά έτσι είναι όλα στην ζωή κοιτάμε μπροστά πάντα για κάτι καλύτερο).
Πρέπει να αλλάξει το θέμα ψυχολογίας που είναι στο Ναδίρ.
Προσωπική μου άποψη ότι δεν είχαμε πάθος για την νίκη σε γενικές γραμμές και προσπαθούσαμε να κλέψουμε το αποτέλεσμα αν μας έβγαινε όπως με την Νίκη Βόλου.
Πρέπει να γίνει η ομάδα πιο δημιουργική μπροστά στην παράγωγη φάσεων, εδω που φτάσαμε πρέπει να μην κοιτάμε μονό το 0 πίσω που φυσικά είναι καλό αλλά πρέπει να βάζουμε και κανένα γκολ γιατί αλλιώς δεν πάμε πουθενά.
Πιθανόν να γίνει και αλλαγή στησίματος μέσα στον αγωνιστικό χώρο, νομίζω ένα 4-2-3-1 θα δώσει πιο επιθετικότητα στην ομάδα (είναι μια σκέψη δική μου σαν φιλάθλου φυσικά ο προπονητής θα γνωρίζει καλύτερα την δυνατότητα της ομάδος και πιο σύστημα την πάει καλύτερα για να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα).
Στην υποβόσκουσα συζήτηση για το αν είναι πληρωμένοι η απλήρωτοι οι παίκτες εμένα αυτό με κούρασε, έχω να πω ότι αν υπάρχει ποδοσφαιριστής που λειτουργεί έτσι το θεωρώ απαράδεκτο και πιστεύω ότι κανένας δικός μας δεν λειτουργεί έτσι αλλά οι διοίκηση πρέπει να λύση το όποιο θέμα υπάρχει για να είναι αναπόσπαστη στον στόχο τους οι παίκτες και να μην είναι αγχωμένοι με το όλο θέμα.
Πρέπει να πιστέψουν όλοι στις δυνατότητες τους και να δείξουν περισσότερη πειθαρχία μέσα στον αγωνιστικό χώρο και ο ο ένας να βοηθαει τον άλλο μπορεί να είναι λίγο απλοϊκά όλα αυτά αλλά εγώ έτσι τα διαισθάνομαι και τα γράφω γιατί ποναω την ομάδα και ματώνει η κάρδια μου σε κάθε άτυχο αποτέλεσμα.
Πιστεύω ότι θα ξημερώσει μια άλλη ημέρα για την ομάδα πολύ καλύτερη.
ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΘΥΡΑ 5
<<

pate

Δημοσίευση Νοέμβριος 21st, 2012, 11:31 am

Βλέπω φίλους φανατικούς Πιερικούς που με λένε στον δρόμο άσε έχω να πατήσω στο γήπεδο από περισσή, με στεναχωρεί πολύ αυτό γιατί ο καθένας έχει τους δικούς του λόγους που δεν έρχεται και το σέβομαι.
Η ομάδα μας έχει κούραση όλους όσους αγάπανε την ιδέα του Πιερικού, είμαστε 7 χρόνια στην Β Εθνική που είναι μια καλή κατηγορία για τα δεδομένα μας, αλλά ο απλός φίλαθλος έχει κουραστεί συνεχεία τα ιδία και τα ιδία.
Κάποιος άλλος κάλος φίλος και Πιερικός με είπε τη κάνουμε σαν ομάδα τόσα χρόνια εδώ ήρθαν άλλες ομάδες από τις κάτω κατηγορίες και έφτασαν μέχρι Α και άλλες ανεβοκατεβήκαν κάνα 2 φόρες και εμείς εκεί σταθεροί.
Για να υπάρχει κάτι καλύτερο τη σημερών ημέρα και πάντα γενικώς χρειάζεται ο βασικός μοχλός που είναι το χρήμα που πρέπει να στρώσεις, που δυστυχώς εμείς δεν το έχουμε και όταν το είχαμε έγιναν πολλά στρατηγικά λάθη.
Άρα τη κάνουμε που βαδίζουμε σαν ομάδα στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα και ικανοποιούμαστε αν θα σώσουμε την κατηγορία άλλη μια φορά, αυτό το όραμα δυστυχώς δεν μπορεί να έμπνευση κανέναν παρά μονό εμάς τους αρρώστους με την ομάδα που έστω και έτσι θα είμαστε διπλά της και στα δύσκολα και στα εύκολα.
Μπορούν να αποδοθούν ευθηνές πολλές σε πολλούς η λίγους
Το όραμα για κάτι καλύτερο έχει χαθεί και έχει μήνη μονό σαν τραγούδι (Πιερικέ Πιερικαρα όλε Α εθνική θέλω να σε δω και να τρελαθώ).
Πρέπει να ξαναγεννηθεί η προσδοκία που την δεδομένη στιγμή πάει να σβήσει, καλά θα πει κάποιος σε τέτοια οικονομική κρίση τη περιμένεις άστα βραστά.
Και δεν θα έχει άδικο, και εδώ υπεισέρχεσαι ο παράγον συσπείρωση γύρω από την ομάδα και όταν λέω συσπείρωση εννοώ ότι οποία βοήθεια μπορεί να δώσει ο καθένας από εμάς που αγαπαει την ομάδα να το κάνει, δηλαδή άλλος με την φωνή του στο γήπεδο κάποιος άλλος αν έχει λεφτά πρέπει να βοηθήσει την διοίκηση, ένας τρίτος που μπορεί να είναι παλαίμαχος η κάτι τέτοιο ας είναι πιο κοντά στην ομάδα και να βοηθήσει με τις γνωριμίες του για παίκτες κλπ.
Και ας πούμε τα πράγματα με το όνομα τους που είναι ο Λάκης που όλοι τον αγαπάμε να βοηθήσει τώρα που η ομάδα είναι γυμνή και απροστάτευτη στο θέμα διαιτησίας(αν το ξέχασε τον θυμίζω ότι είναι Περιφερειακός σύμβουλος Πιερίας και υπευθύνως στα αθλητικά).
Μήπως και οι 3 Βουλευτές μας πρέπει να βοηθήσουν γιατί είναι Πιερικοί και το ξέρω διαχωρίζω την Κύρια Βουλευτή είναι καινούργια.
Κάποιος άλλος που πιστεύω ότι μπορεί και θα βοηθήσει γιατί αγαπά την ομάδα είναι ο Ντουμος και ας είναι ο καταλύτης στις εξέλιξης προς το καλύτερο γιατί η μεταγραφική περίοδο φτάνει και πρέπει η ομάδα να ενισχυθεί.
Πιστεύω ότι πρέπει να ενεργοποιηθεί και ο Κωτουλας και να βοηθήσει γιατί είναι Πιερικός και φυσικά και όποιος άλλος μπορεί πρέπει να έρθει κοντά στην ομάδα τώρα που είναι μια από τις πιο δύσκολες οικονομικές περιόδους.
ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΘΥΡΑ 5
Προηγούμενη

Επιστροφή στην ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2011-12

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης